Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Kryddburkar 10656022



*

nr 1065 6022


Kryddburkar

4 st, Gefle


Utrop:

400 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 31 oktober 2016
kl 18:15:27


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/10 21:18:49 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik krydburksset kryddburkar svensk keramik svenska keramiker
  • 9421 Fat
    2 st, Kina, porslin, Dia 14 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:13
  • 9397 Fat
    Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Ekeby, fis..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:25
  • 9204 Gräddkanna
    Berlin, 1800-tal, Porslin. Höjd: 7 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:22
  • 9267 Lockurna
    Delft. Höjd: 31 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:17
  • 9070 Lockurna
    Kina. Höjd: 15cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:02
  • 9189 Lockurnor
    Ett par, porslin, bemålade. Höjd: 28 cm
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:31




Ladda ner broschyr